LOGO TradeRoom
  • ICO
  • O nas
  • Szkolenia Indywidualne
  • Giełdy
  • Wiadomości
  • Poradniki
  • Kontakt
  • PL
    UK

Blockchain a bitcoin

Blockchain jest to sposób przechowywania informacji. Blockchain  (z ang. łańcuch bloków transakcji) otwarta baza danych, w której zapisuje się informacja  o wszystkich odbytych transakcjach w sieci. Funkcjonowanie blockchain jest oparte na kryptografii stąd ta specyfika, że informacja o transakcjach jest szyfrowana w bloki, które zapisują się w porządku chronologicznym. Szyfrowanie kolejnego bloku jest zależne od poprzedniego, dlatego też, jeżeli nastąpiła by korekta danych w którymś z bloków, spowodowałoby niezwłoczną zmianę w całej sieci.

Mówiąc o funkcjonowaniu sieci bitcoin, blockchain to otwarta baza danych wszystkich odbytych transakcji w sieci bitcoin, od momentu jej powstania.

 

Jak działa blockchain?

Blockchain jest technologią, która umożliwia zdecentralizowane i bezpieczne przechowywanie  informacji. Może to być absolutnie dowolna informacja. W przypadku kryptowalut, blockchain rejestruje kto, ile i komu waluty cyfrowej przekazał. Blockchain może zarówno rejestrować wydawane kredyty, dokumentację księgową firm, prawa własności. Inaczej mówiąc, blockchain może przechowywać dowolną informację, którą na chwilę obecną zapisujemy w wersji papierowej.

 

Tak jak było już wspomniane, blockchain jest łańcuchem bloków, które są powiązane chronologicznie między sobą. Każdy oddzielny blok zawiera w sobie określone informacje. W przypadku bitcoin jest to informacja o potwierdzonych transakcjach w sieci. Każdy kolejny blok dodaje się do końca łańcucha.

 

Łańcuch bloków jest tworzony opierając się na trzech głównych zasadach, a mianowicie:

 

  • Decentralizacja. Kopia bazy danych jest u każdego uczestnika. Każdy chętny może mieć kopię wszystkich transakcji zapisanych w blockchain i w każdym dowolnym momencie może je przejrzeć. Komputer, na którym jest przechowywana aktualna kopia bazy danych, a także jest zainstalowane opragramowanie podtrzymujące ją w aktualnym stanie, nazywa się nodem.
  • Bezpieczeństwo. Nie ma możliwości redagowania informacji.Najważniejsza specyfika funkcjonowania blockchain. Osiąga się ona dzięki kryptograficznym hash funkcjom. Każda zmiana jakiejkolwiek informacji w poprzednim bloku spowoduje to, iż kolejno dodane zapisy, przypisane do kolejnych bloków, będą uważane systemem za nieaktualne, „fałszywe”.
  • Otwartość. Usunięcie informacji z blockchain jest bardzo skomplikowanym procesem, gdyż należałoby usunąć informację ze wszystkich nodów rozrzuconych na całym świecie.

 

Decentralizacja osiąga się dzięki temu, iż blockchain tworzy sieć komputerów (nod-ów), rozrzuconą na całym świecie, które przechowują aktualną bazę danych sieci bitcoin. Dzięki takiej decentralizacji  nie ma możliwości wyłączenia blockchain. Do tej pory, aż będzie chociażby jeden użytkownik, blockchain będzie w dalszym ciągu funkcjonował. Co bardzo ważne, informacja o dodaniu kolejnego bloku aktualizuje się na każdym komputerze w tym samym momencie. Nie ma tutaj ani moderatorów, ani jakichkolwiek menedżerów. Wszyscy użytkownicy sieci są równi.

 

Wszystkie dane w blockchain są przechowywane w otwartej postaci. Każdy chętny może w dowolnym momencie i czasie przeczytać informację przechowywaną w konkretnym bloku, a także przeanalizować cały łańcuch i zmianę w nim informacji. Dzięki otwartości, wszystkie dane w blockchain łatwo poddają się weryfikacji. Tutaj kryje się kolejna specyfika blockchain. W odróżnieniu od obecnego systemu finansowego, który wymaga od nas powierzenia środków osobom trzecim, pracując z blockchain tak naprawdę nikomu nie musimy ufać, wystarczy, że sprawdzimy wiarygodność jego informacji w otwartej bazie danych.

 

Bezpieczeństwo i  niezawodność blockchain osiąga się dzięki kluczom kryptograficznym, za pomocą których możemy łatwo sprawdzić rzetelność i wiarygodność informacji zamieszczonej w sieci. Klucz można jedynie rozczytać za pomocą algorytmu, który jest nazywany hash – funkcją.  Dany klucz ma swoją specyfikę, a mianowicie, znając klucz, nie możemy uzyskać informacji o początkowych danych. Drugą specyfiką jest fakt, iż prawnie nierealne jest znalezienie innego naboru danych, który w sumie dałby ten sam klucz. Oznacza to, iż nawet mała zmiana danych w którymś z bloków, prowadzi do kardynalnej zmiany klucza, przypisanego do konkretnego bloku. A co za tym idzie? Zmiana informacji w kolejnych blokach. Dlatego też wykryć oszustwo w blockchain jest bardzo proste.

 

W sieci bitcoin rozróżniamy dwa typy uczestników: zwykłych użytkowników i górników. Zwykli użytkownicy tworzą nowe zapisy o dokonanych transakcjach (kto, komu i jaką ilość btc przekazał). Zadaniem górników jest zbieranie tej informacji, a następnie zapis sprawdzonej informacji do kolejnego bloku. Po odnalezieniu (stworzeniu) kolejnego bloku, górnicy rozsyłają bloki po całej sieci. Zwykli użytkownicy otrzymując bloki, zapisują ich na swoich urządzeniach po to, aby następnie poprawnie tworzyć własną, a także sprawdzać informację innych użytkowników sieci.

 

Dlaczego blockchain może okazać się rewolucyjnym rozwiązaniem? Bo koszty jego działania są nieporównywalnie niższe z innymi systemami, a wydajność olbrzymia. To efekt tego, że ta kryptograficzna struktura nie potrzebuje żadnej instytucji pośredniczącej, weryfikującej dane z transakcji czy potwierdzającej jej uczestników. Żadnej izby płatniczej, żadnego depozytu rozliczającego transakcje, żadnej instytucji clearingowej. Zaufanie do transakcji jest wprost dostarczane przez blockchain, który zapewnia, że nic się nie da podrobić.

  • O nas
  • Wesprzyj projekt
  • Poradniki
  • Kontakt
  • PL
    UK
  • Regulamin
  • Szkolenia Indywidualne
W celu podtrzymania projektu
można przesyłać darowizny
na nasz adres bitcoin -
1Ey27qkUPUzyijGFfen5niBN7B3QxaeEV1
Al. Solidarności 115/2
00-140 Warszawa
+48 574 490 451
pomoctechniczna@traderoom.pl