Co to jest Ubiq?

Ubiq jako pomysł na stabilizację technologii blockchain.


ubiq

Artykuł jest oryginalnie opublikowany na Coincentral.com

Autor: Bennett Garner

 

 

Co to jest Ubiq?

Ubiq jest hardforkiem Ethereum, całkowicie oddzielonym od ekosystemu Ethereum. Działa z nieco zmodyfikowaną wersją łańcucha blokowego Ethereum i implementuje wirtualną maszynę Ethereum dla inteligentnych kontraktów i dApps.

Projekt jest wciąż niewielki. Uruchomiony bez ICO, a jego token jest portem starego tokena Jumbucks. Ponieważ nie było sprzedaży tokena, token UBQ był dostępny na giełdach krótko po bloku genesis. Zastąpił nieaktualny token JBS.

Zespół Ubiq poczuł potrzebę hardforka Ethereum, którego celem jest bardziej stabilna wersja. Większość projektów w przestrzeni blockchain jest obecnie intensywnie rozwijana, w tym Ethereum. Te zmiany rozwojowe oznaczają, że kod, kontrakty i dAppsy mogą przestać działać lub pojawią się błędy, gdy Ethereum zostanie uaktualniony do nowej wersji.

Twórcy projektu stawiają na model z metodą wolną od błędów możliwych po uaktualnieniu. Jest to ważne w przypadku aplikacji dla przedsiębiorstw, w których stale zmieniająca się platforma stanowi ryzyko technologiczne. Firmy korzystające z inteligentnych kontraktów Ubiq mogą mieć pewność, że ich umowy będą nadal funkcjonować prawidłowo, gdy nowe ulepszenia wejdą w życie.

Projekt jest oparty na otwartym kodzie źródłowym i jest prowadzony przez zespół pięciu doświadczonych programistów blockchain, którzy pracują na zasadzie non-profit.

 

 

Ethereum Hard Fork

Znaczna część kodu Ubiq jest identyczna z kodem Ethereum. To hardfork Ethereum w wersji 1.5.8. Jest kilka kluczowych zmian, w tym usunięcie odniesień do DAO – w większości Ubiq jest klonem Ethereum.

Ethereum ma token ETH,  token Ubiq to UBQ. Użytkownicy płacą ceny kontraktowe za gaz i transakcje w UBQ, a także mogą używać go jako wymiany wartości. Maszyna wirtualna Ethereum działa w podobny sposób do Ubiq. Tworzysz kontrakt w Solidity i modyfikujesz go w sposób podobny do Ethereum.

Projekt korzysta również z własnej wersji popularnych portfeli Ethereum oraz jego innych narzędzi. Zaletą jest to, że UBQ nie urósł do wartości lub popularności Ethereum, więc jego gaz i opłaty są o wiele  niższe niż w przypadku Ethereum. Możesz tworzyć te same aplikacje na Ubiq, co na Ethereum, ale znacznie taniej.

Oczywiście to samo można powiedzieć o Ethereum Classic, oryginalnym hardforku Ethereum stworzonego po ataku DAO. Jednak Ubiq również wyróżnia się na kilka innych sposobów. Jest stworzony dla stabilności przedsiębiorstwa.

Istotą projektu Ubiq jest stabilny i przewidywalny blockchain. Te cechy to ważna podwalina dla firm. Ponieważ Ethereum jest ciągle rozwijany i ma wiele rozwidleń w nadchodzących terminach, wiele firm nie chce budować swoich aplikacji na platformie Ether.

Twórcy projektu w głównej mierze naciskają na niezawodną platformę. Blockchain nie powinien mieć nagłych zmian, które wpływają na sposób jego działania. Udziałowcy i przedsiębiorcy mogą czuć się komfortowo, wiedząc, że wszelkie zmiany w blockchainie Ubiq będą wcześniej zaplanowane, kierowane przez społeczność i wolne od błędów przed osiągnięciem produkcji. Ogranicza to wiele problemów związanych z zarządzaniem, ryzykiem i zgodnością.

Drużyna projektu prowadzi wielopłaszczyznowe badania ekosystemu blockchain, szukając najbardziej stabilnych obecnie dostępnych technologii. Dokładnie testują każdy nowy pomysł i kompletnie go debugują, zanim zostanie dodany jako aktualizacja do blockchain.

Nacisk na stabilność jest godny podziwu i potrzebny w szybko zmieniającej się przestrzeni blockchain. Jednak do tej pory Ubiq nie dostrzegł znaczącej adaptacji aplikacji korporacyjnych. Ponadto jego sieć jest wciąż zbyt mała, aby można ją było uznać za bardzo bezpieczną.

 

 

Statystyki sieci

Przeciętna ilość hashrate Ubiq wynosi około 350-400 GH / s. To sprawia, że jest to dość mała sieć. Dla porównania, przeciętny hash Ethereum wynosi około 240 000 GH / s.

 

statystyki_ubiq

 

Średnio górnik znajduje nowy blok co 88 sekund. Czas transakcji jest szybki w sieci, a wyniki pokazują się w zaledwie kilku sekund i są potwierdzone szybkim czasem bloku. Oczywiście tak jest, ponieważ Ubiq ma dość niską wartość transakcji.

Nagroda za wydobycie wynosi 7 UBQ za udany blok. Zmniejsza się co roku. Jednak podaż pieniądza Ubiqa nie jest dostępna. Różni się to od polityki pieniężnej większości kryptowalut. Zamiast tego Ubiq wdraża stałą stopę inflacji dla produkcji walutowej. Stawka zaczęła się od 7,3% za blok, ale stopniowo spadnie do 0,7% w ciągu najbliższych ośmiu lat.

Korzyścią modelu opartego na inflacji zawsze będzie nagroda za wydobycie. Wraz z innymi kryptowalutami, gdy osiągną hard cap token, górnicy zmienią się w model oparty tylko na opłatach. Górnicy wydadzą wszystkie swoje pieniądze z opłat, a to będzie silna zachęta do pobierania wyższych opłat w sieci. Kupuj pozostawiając nieograniczoną podaż pieniądza, Ubiq gwarantuje, że górnicy zawsze otrzymają systemową nagrodę górniczą.

 

 

Trudność Algorytmu

Jednym z obszarów, w którym Ubiq implementuje nowy kod unikalny dla platformy Ubiq, jest dostosowany do poziomu trudności wydobycia. Gdy górnicy wchodzą lub opuszczają sieć, moc obliczeniowa ulega wahaniom. Czasami poziom trudności może być zbyt łatwy, a czas blokady spadnie poniżej 88 sekundowego czasu bloku docelowego. Innym razem trudność może być zbyt trudna, a czas bloku zwolni w ciągu tych 88 sekund.

Istnieje wiele algorytmów regulacji trudności w blockchain do rozwiązania tego problemu. Jednak niektóre działają lepiej niż inne. Mogą one powodować dużą zmienność w czasie wydobycia bloku. Algorytm trudności strumienia Ubiq ma na celu złagodzenie zmienności. Do tej pory udało się to w testach sieciowych.

 

trudność_wydobycia

 

Powyżej widać pierwsze 10 000 bloków Ubiq. Oczywiście na wykresie są trzy typy wzorów. Pierwszy to oryginalny algorytm przeniesiony z Digibyte – możesz zobaczyć dużą zmienność. Drugi jest zmodyfikowaną wersją algorytmu Digibyte. Na koniec trzecia sekcja to nowy algorytm Flux.

 

 

Uncle block

Czasami dwóch górników odkrywa blok w tym samym czasie, zanim będą mogli dowiedzieć się o sobie nawzajem. Górnik, który ukończył pierwszy, jest zwycięzcą. Blok, który stworzył drugi górnik, nazywa się „uncle block”. Jest technicznie poprawny, ale przynajmniej na większości bloków blokuje osierocenie, ponieważ nie był pierwszy.

 

uncle block

 

Pierwszy górnik wygrywa nagrodę blokową, ale górnik bloku wujka również otrzymuje nagrodę. W Ubiq ta nagroda wynosi 50%  bloku.

Ubiq również wprowadza zachętę dla górników do włączenia ważnych transakcji w uncle block do nowego bloku. Kopalnia, która zawiera osierocony blok otrzymuje 1/32 obecnej nagrody bloku.

 

 

Zespół Ubiq Technologies

Na początku projektu Ubiq nie było sprzedaży żetonów, więc nie ma oficjalnego budżetu na rozwój. Wszystko jest otwarte i napędzane przez społeczność. Założyciel musiał zakupić UBQ tak samo jak każdy inwestor.

Ponadto zespół założycielski założył prywatną firmę Ubiq Technologies Inc., która ma służyć jako instrument finansowania przyszłego rozwoju platformy. Firma zapewnia doradztwo i partnerstwo dla przedsiębiorstw, aby zacząć współpracę z blockchain.

 

team ubiq

Julian Yap przewodzi drużynie Ubiq. Pracował nad projektami z Bittrex, Blocktech i Decred przed rozpoczęciem pracy w Ubiq. Formalne jest  inżynierem systemów. Pozostali członkowie zespołu to programiści z różnym doświadczeniem w zakresie technologii blockchain i rozwoju oprogramowania.

 

 

Token UBQ

Token UBQ zaczął od przeniesienia wartości z istniejącego tokenu Jumbucks (JBS). UBQ przejął jego konta i historię transakcji. Jumbucks początkowo korzystał z niezależnego blockchaina typu „proof-of-stake”. UBQ działa na maszynie wirtualnej Ethereum opartej na blockchainie Ubiq.

UBQ nie miało ICO ani premine. Twórcy uważają, że był to najlepszy wybór do stworzenia prawdziwej platformy społecznościowej. Unikają też przeszkód regulacyjnych związanych z pozyskiwaniem funduszy poprzez sprzedaż symboliczną.

 

 

Jak kupić Ubiq (UBQ)

Jeśli chcesz kupić UBQ, musisz najpierw posiadać Bitcoin. Nie ma żadnej bramki UBQ, a Bitcoin jest najsilniejszą parą handlową dostępną do zakupu UBQ.

90% wszystkich zamówień UBQ ma miejsce na Bittrex. To prawdopodobnie najlepsze miejsce do kupowania UBQ, gdy już posiadasz BTC. UBQ / BTC to jedyna para handlowa dostępna na Bittrex.

Cryptopia oferuje również UBQ w parach handlowych z BTC, LTC i DOGE. Jednak wolumen LTC i DOGE jest tak pomijalny, że musisz mieć szczęście, aby uzyskać zamówienie za uczciwą cenę za jedną z tych walut. Trzymaj się BTC.

 

 

Jak przechowywać Ubiq (UBQ)

UBQ używa własnej wersji popularnych portfeli Ethereum. Pyrus to portfel internetowy UBQ. To jest fork MyEtherWallet i działa w ten sam sposób. Fusion to portfel pulpitu GUI. To widelec portfela Ethereum’s Mist.
Ledger Nano S obsługuje również UBQ, co czyni go doskonałą opcją sprzętową.

 

 

Podsumowanie

Idea stabilizacji technologii blockchain do użytku w przedsiębiorstwie jest dobra. Jednak nie jest jasne, jak faktycznie postępuje Ubiq w kierunku tego celu. Dzięki niewielu partnerstwom i powolnemu rozwojowi czasu ciężko powiedzieć, jak ten projekt się sprawdzi. Jeśli rozważasz inwestowanie w Ubiq, musisz zdecydować, czy jest ono wystarczająco różne od Ethereum  aby uzasadnić inwestycję.

Zobacz również

13 / 08 / 18

TE-FOOD podpisało umowę partnerską z polską firmą QSM Sp. z o.o.

22 / 05 / 18

Klucz do globalnej adopcji

13 / 03 / 18

Nowa gałąź przemysłu, którą należy sformułować jako Blockchain - Energy.