BitShares

„ Moim zdaniem, rewolucja, jaką zrobił Bitcoin w świecie pieniędzy, BitShares zrobi dla biznesu”. Maks Rajt. Autor książki o BitShares.


BitShares

 

Bitshares to zdecentralizowana platforma przeznaczona do wymiany inteligentnych smart kontraktów. Obecnie obsługuje nie tylko handel aktywami cyfrowymi, ale także tradycyjne instrumenty finansowe oraz papiery wartościowe zaimplementowane na blockchain. Jest zdecentralizowaną giełdą, która pozwala na handel dowolnych par walutowych bez ryzyka dla kontrahenta- to tylko jedna z wielu dostępnych funkcji.

 

Market-pegged assets (MPA) np: bitUSD, bitCNY, bitEUR i inne – to tokeny kryptograficzne(bitassets). Zasadniczo każde aktywo odnosi się do BTS, mianowicie wszystko co posiada dowód wartości, może być przeniesione na blockchain i zostać zabezpieczone algorytmem Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA) na krzywej secp256k1. Platforma BitShares korzysta z zasobów Pegged Assets (MPA) . Aktywne aktywa rynkowe są swobodnie wymienianymi cyfrowymi aktywami, których wartość ma na celu śledzenie konwencjonalnych aktywów bazowych.

 

Mówiąc prościej, MPA pozwalają na tworzenie tokenów, które mają wartość powiązaną z innym zasobem. Pozwala to posiadaczom tokena osiągnąć stabilność, której potrzebują, zachowując jednocześnie właściwości i zalety krypto-waluty.

 

BitUSD jest MPA powiązanym z dolarem amerykańskim i może być używany jako alternatywa dla Tether, z minimalną wartością zabezpieczenia 200% bazowego BTS aktywów użytkowych zabezpieczających jego wartość. Aktywa te nie ograniczają się do fiat i mogą zawierać towary takie jak złoto i srebro. BitAssets może zapewnić stabilność poprzez zakotwiczenie się w stabilnym aktywie, takim jak dolar amerykański (bitUSD), chiński juan (bitCNY) i euro (bitEURO).

 

 


Przykład:

 

Twoje coiny są równo warte 10.000$. Wyraźnie widzisz szczyty możliwości swoich altów i chcesz zabezpieczyć 10k$ w celu uniknięcia korekty. Możesz zachować swoją inwestycję w krypto-walucie, zachowując przy tym sztywność w stosunku do USD (lub CNY, rubla lub nawet złota lub srebra!), zanim to wyjaśnię zaproponuje Ci 3 opcje. Pierwszą możliwością jest zamiana altów na Bitcoina. A co jeśli on również spada? Wpadamy z deszczu pod rynnę. Drugą możliwością jest Tether, który niestety nie daje nam możliwości bezpośredniej konwersji na USD(wyjątkiem jest Bittrex i 5 dni czekania na środki). Trzecia możliwość gwarantuje nam Bitshares, który stworzył tzw „Smartcoiny”. Są to Price-Stable Cryptocurrencies , których wartości są powiązane z dolarem amerykańskim, japońskim jenem lub nawet srebrem. 1.75x ich wartości w BTS (Bitshares) jest trzymana jako zabezpieczenie. Tak więc, jeśli kupisz 1 bitUSD (to jest inteligentna moneta dla USD), ma co najmniej 1.75x swojej wartości w BTS zablokowanym jako zabezpieczenie. Ale kto płaci za te zablokowane BTS? To jest osoba, która „pożyczyła” ten kawałek USD do istnienia. Tak, inteligentna moneta musi zostać pożyczona dla istoty poprzez zablokowanie pewnej ilości BTS jako forma zabezpieczenia. Ta osoba może następnie sprzedać ci BitUSD. Więcej na ten temat w innym artykule.

 

Krótko mówiąc, możesz konwertować Bitcoin lub inną krypto walutę, która spada, w bitUSD lub inne mądre monety i w ten sposób twoje pieniądze będą bezpieczne w stabilnej walucie. bitUSD lub bitGOLD itp. są jak każda inna krypto-waluta. Co więcej, są w blockchainie Bitshares, co oznacza, że możesz wysłać swój bitusUSD do swojego kuzyna po drugiej stronie świata, a dotrze on do niego w zaledwie 3 sekundy, za kilka centów za transakcję.

 

Bitshares posiada pulę 6% wartości nad którymi nikt nie ma kontroli oprócz protokołu Bitshares, który zabezpiecza przyszłość i finansuje swoje koszty rozwoju i eksploatacji. W przeciwieństwie do wielu innych krypto gdzie to akcjonariusze decydują o tym jak i kiedy wydać pulę rezerwową. Dzięki tej strukturze BitShares jest bardziej stabilne i zrównoważone, a jednocześnie sprawniejsze i bardziej elastyczne, a przede wszystkim dostosowuje się do przezwyciężenia nieprzewidzianych przeszkód w przyszłości.

 

 


BitShares Witnesses

BitShares wykorzysta Delegate Proof of Stake (dPOS) jako metod zabezpieczenia sieci.  W sieci BitShares funkcję górników wykonują Witnesses. W BitShares zadaniem Witnesses jest zbieranie transakcji, pakowanie je do bloku, podpisanie bloku i nadanie go do sieci. Zadanie producentów bloków jest proste: uwzględnienie jak najwięcej ważnych transakcji w danym bloku i podpisanie każdego z nich. Producenci bloków (Witnessi) w zamian za wyprodukowanie bloków otrzymują kasę z puli rezerwowej.

Teraz ludzie mogą być zatrudnieni przez blockchain. Monety takie jak Bitcoin marnują się, by zapłacić za bezpieczeństwo sieci, natomiast BitShares pobiera te opłaty i kieruje nimi w kierunku ciągłego ulepszania sieci i społeczności. Pomaga to zapewnić, że BitShares pozostanie bezkonkurencyjne w swojej funkcji. Więcej szczegółów na temat schematu konsensusu BitShares znajduje się w oddzielnej białej księdze.

 

 


Atuty BitShares:

  • Bezpośrednia komunikacja z ludźmi : dzięki BitShares możliwa jest bezpośrednia interakcja z ludźmi bez konieczności przechodzenia przez pośrednika. Dlatego BitShares jest platformą wolności wypowiedzi, która implementuje platformę płatniczą i wymienia na towary cyfrowe.
  • Szybkość: Transakcje w BitShares są weryfikowane i nieodwołalne w ciągu zaledwie kilku sekund. Bitshares potwierdza 100.000 transakcji na sekundę dla porównania – Ethereum wykonuje 10-20 transakcji na sekundę, Litecoin – 56 tx/sec, Dash – 28 tx/sec.
  • Koszt transakcji w Bitshares: 0.005$ dla porównania: BTC – 12.34$, ETH – 0.36$, Dash – 0.15$.
  • Komitet zdecentralizowany : Decyzje, które mogą wpłynąć na ekosystem BitShares, podejmowane są za pomocą komisyjnego komitetu, gdzie głosują akcjonariusze. W związku z tym żaden pojedynczy podmiot nie może zmienić umowy z mocą wsteczną.
  • Elastyczność: uaktualnienia protokołów (dawniej znane jako hard fork ) mogą być implementowane i wykonywane na bieżąco w celu poprawy działania BitShares i pozwalają szybko reagować na wpływy zewnętrzne.

 

Powyższe właściwości i cechy BitShares wyjaśniają że DAC BitShares jest dobrze przygotowany do własnych funkcji. Wykazano, że dzięki głosowaniu na blockchain, można w sposób zdecentralizowany rozwijać, finansować i nadawać kierunek projektu . Mechanizm konsensusu DPOS osiąga kompromis między efektywnością a problemem zaufania, dzięki temu ten rodzaj decentralizacji jest lepszy niż prawie każdy inny spośród istniejących schematów konsensusu blockchain.

 

 


Trochę terminologii.

  • Klucze: Klucze dotyczą kryptografii używanej do zabezpieczenia dostępu do Twojego konta i funduszy. Ważne jest, aby uniemożliwić innym do nich dostęp. Dlatego musisz podać hasło, które służy do przechowywania kluczy w zaszyfrowany sposób.
  • Konta: Każdy użytkownik ma co najmniej jedno konto, które może być używane do interakcji z łańcuchem blockchain. Ostatecznie można to postrzegać jako pojedyncze konto bankowe z indywidualnym saldem, historią transakcji itp. Konta są zarejestrowane w blockchain więc są otwarte dla publiczności, zalecamy wybranie pseudonimu w celu uzyskania pewnej prywatności. Zaletą używania nazw kont jest to, że ludzie mogą identyfikować użytkownika za pomocą czytelnego i zapadającego w pamięć słowa zamiast adresów kryptograficznych. Twoja nazwa konta jest adresem e-mail dla Twoich funduszy.
  • Portfel: Ponieważ użytkownicy mogą (jeśli mają członkostwo na całe życie) równolegle zarejestrować wiele kont, wszystkie są przechowywane w jednym portfelu. W związku z tym portfel może zawierać wiele kont. Ponadto użytkownicy mogą tworzyć wiele portfeli, aby prawidłowo organizować swoje konta.

 


Tak na prawde Bitshares to obszerny temat, którego nie da się opisać w jednym artykule. Jest to zdecydowanie nasz faworyt wśród istniejących kryptowalut. Jego konstrukcja ma najlepsze parametry spośród innych altów. Kiedyś Bitshares może być nie tylko”altem” ale walutą bazową taką jak jest obecnie Bitcoin.  Na bieżąco będziemy uzupełniać informacje nt. Bitshares.

 

Bitshares można kupić między innymi na giełdach LIVECOIN oraz BINANCE.

Zobacz również

13 / 08 / 18

TE-FOOD podpisało umowę partnerską z polską firmą QSM Sp. z o.o.

22 / 05 / 18

Klucz do globalnej adopcji

13 / 03 / 18

Nowa gałąź przemysłu, którą należy sformułować jako Blockchain - Energy.