Protokół 0x

0x - to protokół który potencjalnie może znacznie usprawnić działanie Ethereum, które same w sobie jest kapitalne, a pojawienie się 0x może dodatkowo wpłynąć na popularność tego coina.


protokół_Ox

 

W swej istocie, Ox jest protokołem otwartym, który ułatwia bezinteresowną, tanią wymianę zasobów opartych na Ethereum czyli tokenów ERC20. Absolutnie każda osoba fizyczna czy też firma mogą używać protokół Ox do pracy z decentralizowaną wymianą. Dla użytkowników końcowych, Ox jest kluczowym modułem infrastruktury rynku tokenowego i jest implementowany w celu poprawy funkcjonowania wielu aplikacji skierowanych do użytkowników, tak jak między innymi Ox Portal, który jest interfejsem sieciowym do ręcznej wymiany tokenów ERC20 za pomocą protokołu Ox.

 

Protokół 0X daje możliwość dla każdego tworzenia własnych zdecentralizowanych giełd kryptowalutowych (DEX), co daje możliwość zarobku na prowizjach swojego serwisu.

 

Głównym celem protokołu 0X jest poprawa efektywności wykorzystania tokenów opartych na Ethereum.

 

protokół_Ox

 

Główną ideą  Ox to połączenie mocnych stron scentralizowanej oraz zdecentralizowanej wymiany tokenów, a zarazem uniknięcie słabych punktów tych dwóch rodzajów wymiany.

 

Nie da się ukryć, że scentralizowana wymiana ma sporo wad.  Przede wszystkim jest bardzo podatna na włamania hakerskie oraz ma poważny problem z bezpieczeństwem. W niektórych przypadkach możemy również zaobserwować problem z płynnością wymiany na giełdach w szczególności  w momencie wzrostu popularności kryptowalut. W przypadku zdecentralizowanej wymiany,  sieć obecnie  jest powolna i mało płynna, a każda czynność w tej wymianie potrzebuje prowizji (gas lub fee) do zrealizowania transakcji oraz zredukowania czasu dla jej potwierdzenia. To spowalnia cały proces, podczas którego wymiana staje się nie tylko mało efektywna, ale też po części zapycha cały łańcuch Ethereum.

 

Ideą Ox było połączenie mocnych stron oraz uniknięciu słabych punktów dwóch rodzajów wymiany tokenów (scentralizowana i zdecentralizowana). Tak Ox stworzył nowy model, dzięki któremu  udało się otrzymać retranslację bez łańcucha z późniejszym rozliczeniem.

 

protokół_Ox

 

Ox i jego crowdsale:

Pierwsza wersja Ox pojawiła się w styczniu 2017 roku. W maju tego samego roku Ox  zwyciężył w konkursie, który odbył się w ramach CoinDesk’s Consensus 2017 r w Nowym Jorku.

Oficjalne ICO startowało w 15 sierpnia. Wartość pojedynczej sztuki tokenu ZRX podczas crowdsale wynosiła niecałe 5 centów. Tuż po zakończeniu ICO, które trwało około 48 h, projekt Ox trafił na giełdy i rozpoczął swój rajd od około 18 centów, następnie kurs poszybował powyżej 0,5$, dając ponad 1000% zysku.

Ox project jest godnym zaufania projektem i to na pewno miało duże znaczenie. Nie ma co do tego wątpliwości. W dodatku nad Ox czuwa mocno zaawansowany technicznie Team, a wartości dodaje duża i oddana społeczność, co widać po ich mediach społecznościowych oraz kanałach, na których dyskutuje się o Ox.

 

Mówiąc o samym tokenie 0x (ZRX) to ma na chwilę obecną ma dwa zastosowania:

  1. Token ZRX jest wykorzystywany do opłaty transakcyjnej w sieci za korzystanie z aplikacji DEX czyli odpowiedzialny jest za zdecentralizowaną wymianę tokenów ERC20 , które odbywają się na protokole Ox. Sam protokół 0x jest bezpłatny, natomiast za zrealizowanie jakiejkolwiek transakcji należy zapłacić gaz-prowizję, do której wykorzystywany jest ZRX.
  2. ZRX daje możliwość posiadaczom tokenów głosować za zmiany w sieci. Mechanizm zarządzania siecią za pomocą głosowania zmniejsza prawdopodobieństwo powstania rozgałęzienia sieci. Pozwala również automatycznie odnawiać kontrakty a także zapewnia spójność między użytkownikami, a w konsekwencji umożliwia efektywną aktualizację protokołu.

 

Mechanizm aktualizacji jest wymagany, ponieważ Ox jest zbudowany na ewoluującym łańcuchu technologii Ethereum, zdecentralizowane zarządzanie jest potrzebne, ponieważ inteligentne kontrakty protokołu Ox będą miały dostęp do funduszy użytkowników, a wiele dApps będzie musiało podłączyć się do inteligentnych kontraktów Ox. Zdecentralizowane zarządzanie zapewnia, że proces aktualizacji jest bezpieczny i minimalizuje zakłócenia w sieci.

 

Zdecentralizowany mechanizm aktualizacji protokołu Ox jest analogiczny do proof of stake. Aby zmaksymalizować dopasowanie zainteresowanych stron i użytkowników końcowych, ustanowiony zasób musi zapewniać użyteczność w ramach protokołu. Protokół ten służy do wymiany tylko na zdecentralizowanych giełdach lub aplikacjach.

 

Lista firm, które już nawiązały współprace z Ox:

  • Aragon
  • Augur
  • Ethfinex
  • District0x
  • Blocknet
  • Melonport
  • OpenANX
  • Ethfinex spinoff

 

partnerzy_Ox

 

Co do przyszłości Ox to nie musimy się o nią zamartwiać w najbliższym czasie. Ox jest oparty na Ethereum, a jak możemy zaobserwować, dany projekt coraz bardziej zyskuje na popularności i coraz więcej projektów powstaje na Ethereum. Protokół Ox jest takim ratunkiem dla wszystkich tokenów ERC20 nie tylko dla usprawnienia wymiany między tokenami, ale także usprawnienia przepustowości samej sieci Ethereum.

 

Tokeny ZRX możemy kupić między innymi na takich giełdach jak Livecoin i Binance.

 

Zobacz również

13 / 08 / 18

TE-FOOD podpisało umowę partnerską z polską firmą QSM Sp. z o.o.

22 / 05 / 18

Klucz do globalnej adopcji

13 / 03 / 18

Nowa gałąź przemysłu, którą należy sformułować jako Blockchain - Energy.