Kryptowaluta Steem

Kryptowaluta Steem jako wewnętrzna waluta zdecentralizowanego portalu społecznościowego Steemit. Prognozy na dalszy rozwój.


 

Kryptowaluta, o której tak mało się mówiło, dynamicznie wystrzeliła  w górę. Mowa tutaj o kryptowalucie Steem. W dniu wczorajszym zyskała bowiem ponad 100% , osiągając wartość 2,5 USD. Na tym poziomie jednak Steem nie zatrzymał się i w dniu dzisiejszym osiągnął aż 3,77 USD za jednostkę, co stawia go na trzecim miejscu w rankingu, po Bitcoin i Ethereum, pod względem kapitalizacji.  Warto więc obserwować tę cyfrową walutę oraz możliwie szybko reagować na omawianą sytuację. Co więcej, warto też przyjrzeć się i przeanalizować czym jest spowodowany tak dynamiczny wzrost tej kryptowaluty.

 

Steem  jest swojego rodzaju portalem społecznościowym opartym na blockchain. Sieć Steemit wynagradza swoich użytkowników za publikacje umieszczone przez nich na portalu. Projekt ruszył 24 marca 2016 roku. Bitcoinn.org jako pierwsza testowała początkowy kod nowej platformy. W pierwszym tygodniu funkcjonowania projektu na rynku przez Steemit Inc samodzielnie wydobyto około 80% wszystkich monet, zaś 20% pozostało do wydobycia prywatnym górnikom. Proces miningu kryptowaluty STEEM różni się od miningu innych kryptowalut, ponieważ wykorzystuje on skomplikowany mechanizm przeniesienia praw na wydobycie. W maju tego roku uruchomiono wersję demo steemit.com, a oficjalnie uruchomienie platformy odbyło się w czerwcu.

 

Platforma Steemit jest alternatywą dla współczesnych portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Twiter. Co ciekawe, nie tak dawno Facebook zastanawiał się nad możliwością płacenia użytkownikom FB za zamieszczenie postów godnych uwagi, a także za aktywne lajkowanie innych postów. W czasie, gdy taką możliwość na razie Facebook tylko rozpatruje, zdecentralizowany portal społecznościowy już wykorzystuje dany model oraz realizuje zyski. Głównym założeniem Steem jest połączenie najbardziej obecnie innowacyjnej technologii, jaką jest blockchain i koncepcję mediów społecznościowych.

 

Dlaczego zatem Steem tak  „wystrzelił”, istniejąc oficjalnie na rynku zaledwie od ponad miesiąca?

 

Wiadomo, że portale społecznościowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród społeczeństwa. Tak było w przypadku Naszej Klasy, Twittera, Facebooka czy też Instagrama. Portal społecznościowy umożliwia klientom swobodne porozumiewanie się między użytkownikami, którzy oddaleni są od siebie o tysiące kilometrów. Prawdziwy fenomen tego rodzaju stron kryje się jednak w psychologii społeczeństwa, gdyż ośmiela nawet tych, którzy w życiu codziennym nie wyróżniają się odwagą bądź kreatywnością, a wolą być niewidoczni i anonimowi. Ze względu na swoją popularność portale społecznościowe są obecnie jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi promocji.

 

Platforma Steem ma na celu między innymi stworzenie nowej społeczności, w której wszyscy użytkownicy mogą osiągać wspólne korzyści współpracując ze sobą. Dla realizacji tego celu platforma Steem została stworzona tak, aby motywować jej użytkowników do zamieszczania ciekawych artykułów, które będą cieszyły się popularnością. Jest to swojego rodzaju rywalizacja, ponieważ artykuły pojawiające się na stronie muszą wyróżniać się oryginalnością aby uzyskać jak największą liczbę głosów,  bądź też otrzymać  wynagrodzenie. Sami głosujący też otrzymują wynagrodzenie za aktywny udział w podtrzymywaniu publikowanych postów. Nic tak nie przyciąga uwagi klientów jak miejsce, w którym można łączyć przyjemne z pożytecznym.

 

Dnia 4 lipca odbyła się pierwsza wypłata wynagrodzenia dla użytkowników Steemit, po czym kryptowaluta Steem o 12,5 razy zwiększyła swoją wartość, kapitalizacja zaś wzrosła z 13 USD do 260 mln USD. Pierwsze wynagrodzenia, jakie wypłaciło Steemit użytkownikom, to kwota 1,3 mln USD. Na dzień dzisiejszy najbardziej popularna publikacja jest wyceniania na około 15,5 tysiąca USD. Jest to artykuł napisany przez autora książki The Business Blockchain.

 

Wiele jest walut cyfrowych, które dynamicznie wzrastały na wartości, równie gwałtownie na niej tracąc. Argumentem przemawiającym za STEEM jest jednak sama idea tego projektu. Zdecentralizowany portal społecznościowy, na którym można również zarabiać pieniądze, może przykuć uwagę nie tylko miłośników rynku kryptowalutowego, ale też wielu osób, pracujących w innych dziedzinach.

Zobacz również

Nowa gałąź przemysłu, którą należy sformułować jako Blockchain - Energy.

Ubiq jako pomysł na stabilizację technologii blockchain.

BitAssets może zapewnić stabilność poprzez zakotwiczenie się w stabilnym aktywie, takim jak dolar amerykański (bitUSD), chiński juan (bitCNY) i euro (bitEUR). Tether jest niezbadany i atakowany przez organizacje. Został kilkukrotnie zhakowany i stracił dziesiątki $milionów.